Początki Zespołu Szkół w Jaroszowicach sięgają XIX wieku, w którym to budynek, pierwotnie służył jako prywatna struktura. Po rozbudowaniu obiektu przez ks. Kanonika Alojzego Bocheńskiego, w 1892 na mocy uchwały szkolnej Wysokiego Sejmu Krajowego we Lwowie budynek został oddany na cele szkolnictwa. Przez pierwsze ćwierć wieku istnienia szkoły naukę w niej kontynowały zaledwie dwie klasy, dopiero w 1924 została dodana trzecia klasa a w 1948 naukę już pobierało siedem klas. Na przełomie 1966/1967 szkoła ostatecznie została przygotowana do dodania ostatniej, ósmej klasy na co pozwoliło im przeniesienie obiektu do nowo wybudowanej szkolnej struktury z inicjatywy Daty Ryszarda kierownika Referatu Ogólnego w Inspektoracie Oświaty w Wadowicach. W 2001 roku Szkoła Podstawowa w Jaroszowicach wraz z Gimnazjum, wzbogacona o boisko do siatkówki i koszykówki, zostaje połączona z Przedszkolem co w efekcie daje Zespół Szkół. W tym samym roku zostaje podjęta inicjatywa która ma za zadanie dobudować piętro szkoły oraz wyremontować pozostała część budynku szkoły.

Patronem Zespołu Szkół został Dwunasty Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej. Był to pułk pierwotnie zwany „Austriacki 56 pułk piechoty” stworzony w zaborze galicyjskim, w którego skład wchodzili głównie polacy jednak byli osadzeni na niskich szczeblach dowodzenia. Te najwyższe zajmowali generałowie austriaccy. Koszary, w których stacjonowali, były wybudowane na ulicy Lwowskiej i również z nich wyruszyli na front włoski w 1914. Cztery lata później rozbroili swoich dowódców, zmienili nazwę na obecną w patronacie szkoły, następnie ruszyli spowrotem do Polski. Miano 12 Pułku otrzymali rok po odzyskaniu niepodległości w ramach Armii Polskiej. Walczyli głównie z bolszewikami, jednak jego działania odbiegały w czasie pokoju od działań militarnych. Żołnierze udzielali się kulturowo i społecznie a sławę im przyniosła ich orkiestra pułkowa, która okazała się jedną z najlepszych. Ich święto odbywa się co roku pierwszego sierpnia a ich korzenie głęboko się wbiły w dziedziczność kulturową tego rejonu.

Szkoła obecnie wciąż się powiększa, np. 10 listopada 2016 nastąpiło otwarcie długo wyczekiwanej sali gimnastycznej. Szkoła udostępnia swoim uczniom mnóstwo prestiżowych konkursów, ciekawych rozrywek jak i aktywnych form spędzania czasu. Obecnie w szkole uczy 22 nauczycieli z czego 20 o tytule magistra i jeden tytułowanym inżynierem. Dyrektorem jest Mirosław Zadora.

Kontakt

Adres:

-

Telefon:

-

E-mail:

-

Strona www:

-

Leave a Review

Price
Location
Staff
Services
Food
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields