Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II to muzeum mieszczące się w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II. Znajduje się ono nieopodal Bazyliki Ofiarowania NMP. Dokumentuje ono życie oraz działalność kapłańską Karola Wojtyły. Celem działalności muzeum jest upamiętnienie oraz upowszechnienie wiedzy na temat nauczania życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Co roku miejsce to odwiedza 80000 osób.

Rodzice przyszłego papieża – Karol i Emilia Wojtyłowie wraz z synem Edmundem mieszkanie w gmachu obecnego muzeum wynajęli w roku 1919. Mieszkali tam niemal 20 lat, aż do roku 1938. To właśnie tam, w sypialni dnia 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. Mieszkał on zresztą tam aż do momentu uzyskania matury w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity.

Muzeum zostało otworzone dnia 18 maja 1984 roku w 64. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Początkowo jego obsługą zajmowały się siostry nazaretanki. Ostatnie prace remontowane budynku zostały zakończone w roku 2013. W skład muzeum wchodzi m.in. dawne mieszkanie Wojtyłów składające się sypialni, salonu i kuchni. W chwili obecnej wszystkie zbiory umieszczone są na powierzchni około 1200 metrów kwadratowych na czterech kondygnacjach.

Kontakt

Adres:

Kościelna 7, 34-100 Wadowice

Telefon:

-

E-mail:

-

Strona www:

-

Leave a Review

Price
Location
Staff
Services
Food
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields