Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny jest kościołem parafialnym parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Pierwsza wzmianka historyczna o tym kościele pochodzi już z roku 1325. Wówczas Wadowice pełniły role filii parafii w Mucharzu. W roku 1335 kościół włączony został do parafii Woźniki. Początkowo była to świątynia drewniana, ale spłonęła w połowie XV wieku. Na jej ruinach wybudowano budowlę murowaną. Obecna bazylika wybudowana została jednak w latach 1792-98 przez Franciszka Sosnę w stylu późnobarokowym. Konsekrowano ją we wrześniu roku 1808.

Prawdopodobnie na początku kościół miał wezwanie Wszystkich Świętych, które zmieniono w roku 1836 na tytuł Ofiarowania NMP na wniosek proboszcza Mikołaja Zamoyskiego. W czasie II wojny światowej świątynia została częściowo zniszczona. W ramach odbudowy w latach 1945-47 powiększono ją o dodatkowe przedsionki i boczne wejścia. 25 marca 1991 roku Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej.

Ostatni gruntowny remont budowli miał miejsce w latach 2000-2002 na wniosek proboszcza infułata Jakuba Gila. W chwili obecnej można podziwiać m.in. marmurową posadzkę oraz polichromię nawiązującą do nauk papieża Polaka. Na sklepieniu umieszczone zostały sylwetki patronów Polski kanonizowanych przez Jana Pawła II.

Kontakt

Adres:

-

Telefon:

-

E-mail:

-

Strona www:

-

Leave a Review

Price
Location
Staff
Services
Food
Publishing ...
Your rating has been successfully sent
Please fill out all fields